خونریزی بعد از یائسگی       Postmenopausal bleeding

 

خونریزی ازرحم که حداقل شش ماه پس از قطع قاعدگی رخ می دهد را خونریزی بعد از یائسگی گویند.

 

سن: پس از یائسگی بروز می نماید .

ژنتیک ، نحوه زندگی : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید.

 

خونریزی قاعدگی باید در زمان یائسگی متوقف شود . خونریزی بعد از یائسگی به طور طبیعی فقط با درمان جایگزینی هورمونی  خاصی همراه می باشد که این داروها موجب خونریزی مجدد ماهانه می شوند . سایر خونریزیهای پس از یائسگی ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی نظیر سرطان دستگاه تولید مثل باشند و باید توسط پزشک بررسی شود . این خونریزیها می توانند از یک لکه بینی جزئی تا یک خونریزی شدید بدون درد باشند .

علل خونریزی

این خونریزی می تواند نشانه ای از بیماریها متعدد وولو، واژن ، سرویکس و مجرای ادرار باشد. شایع ترین علل خونریزی که کمتر جدی می باشد ، آتروفی واژن است که در این حالت واژن به علت کاهش سطوح استروژن پس از یائسگی خشک و ملتهب و در نتیجه آتروفی می شود . خونریزی پس از یائسگی می تواند به علت بیماری سرویکس نظیر سائیدگی (erosin) آن ونیز سرطان سرویکس باشد . در این بیماریها ، خونریزی از سرویکس ممکن است بیشتر پس از مقاربت رخ دهد . این خونریزی ممکن است به علت ضخیم شدن آندومتر(لایه داخلی رحم) یا رشد بافت سرطانی یا غیر سرطانی در رحم باشد . سرطان ولو و  واژن ممکن است منجر به این خونریزی گردد، هر چند این دو بیماری بسیار نادرند.

 

نمونه گیری از آندومتر

در نمونه برداری از آندومتر یک نمونه کوچک از بافت آندومتر برداشته می شود (لایه داخلی رحم) و این کار به منظور بررسی

علائمی نظیر خونریزیهای شدید واژینال و رد سرطان رحم می باشد . این اقدام ممکن است کمی ناراحت کننده باشد اما معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی نیست . در طی این اقدام از وسیله ای به نام اسپکلوم برای باز نگه داشتن واژن استفاده می شود و در این هنگام لوله نازک قابل انعطافی وارد رحم می شود . یک نمونه کوچک از بافت برداشته شده و توسط یک ساکشن مکنده نمونه وارد لوله می شود.

 

اقدامات درمانی

پزشک واژن و سرویکس را نظیر ناهنجاری معاینه خواهد نمود . اگر قسمتهای غیر طبیعی در واژن دیده شد ، یک نمونه کوچک از بافت برای آزمایش میکروسکوپی برداشته می شود . همچنیین پزشک ممکن است آزمایش اسمیر سرویکس را انجام دهد و این امر به منظور بررسی سلولهای غیر طبیعی در سرویکس می باشد . در بعضی موارد یک نمونه از بافت آندومتر جهت تجزیه و تحلیل ممکن است برداشته شود .

سونوگرافی ممکن است انجام شود . این کار به منظور نشان دادن رحم و اندازه گیری ضخامت مخاط آن است . داخل رحم نیز ممکن است معاینه شود .

درمان خونریزی پس از یائسگی متفاوت است و بستگی به عامل زمینه ای دارد . کرمهای استروژن که در واژن استعمال می شوند ممکن است به منظور بهبود آتروفی و خشکی واژن تجویز شوند . ممکن است جراحی جهت برداشتن بافت سرطانی ضرورت داشته باشد . همچنین جراحی به منظور معالجه بیماریهای سرویکس و رحم نظیر پولیپ سرویکس یا آندومتر ضخیم شده انجام  می شود. در صورت معالجه بیماری زمینه ای ، این خونریزی میبایست متوقف شود.

 


موضوعات مرتبط: خونریزی بعد از یائسگی

تاريخ : دوشنبه ۳ بهمن۱۳۸۴ | 11:53 | نویسنده : فاطمه |
.: Weblog Themes By BlackSkin :.