ترشح نوک پستان Nipple discharge

 

ترشح مایع از یک یا هر دو پستان را ترشحات نوک پستان گویند .

 

سن ، ژنتیک و نحوۀ زندگی : عوامل خطر به علل آن بستگی دارند .

 

ترشح شیر از نوک پستانهای خانمها در دوران حاملگی و شیردهی طبیعی است .  در سایر مواقع این ترشح ممکن است به علت تغییرات هورمونی در سیکل قاعدگی باشد . در صورت مشاهده ترشح غیر طبیعی از پستان باید به پزشک مراجعه نمایید .

 

علل بیماری

اصلی ترین عوامل ترشح از نوک پستان تغییرات هورمونی ، عفونت پستان و به ندرت تومور پستان می باشند . ترشح مایعات از پستان می تواند تفاوت و تنوع قابل ملاحظه ای در رنگ و غلظت داشته باشد و ظاهر آن همیشه معرف خوبی از عامل آن نمی باشد .

 

تغییرات هورمونی

تغییرات در سطوح هورمونهای جنسی زنانه موجب ایجاد تغییراتی می شود ، که معمولاً هر دو پستان دچار ترشح می شوند و این امر درست قبل از پریود اتفاق می افتد این نوع ترشح می تواند روشن و شبیه آب و یا زرد ، سبز آبی تیره باشد . ترشح آبکی ، شیری در خانمهایی که حامله نبوده یا شیردهی ندارند ، گالاکتوره نامیده می شود . گالاکتوره معمولاً ناشی از تولید بیش از حد پرولاکتین توسط غدۀ صنوبری می باشد . این حالت می تواند در اثر یک تومور غیر سرطانی غدۀ صنوبری بنام ( Prolactinoma ) ایجاد شود و یا ندرتاً در اثر اختلال هورمونی نظیر پر کاری تیروئید ایجاد می شود . بعضی از داروها نظیر داروهای ضد جنون می توانند عوارض جانبی نظیر گالاکتوره ایجاد نمایند .

 

عفونت پستان

در شیردهی ، انسداد مجاری شیر می تواند موجب عفونت گردیده و منجر به ترشح چرک ازنوک پستان شود . در خانمهایی که شیردهی ندارند ، سیگار می تواندموجب التهاب مجاری شیر گردیده و تولید ترشحات حاوی چرک از نوک پستان می نماید . این امر در خانمهای زیر چهل سال بسیار شایع است .

 

تومور پستان

ترشح فراوان آبکی از پستان ممکن است همراه با یک تومور پستان باشد . ترشح خون آلوده ممکن است نشانه ای از سرطان باشد . هر چند این نوع ترشحات ، ناشی از تومور غیر سرطانی تشکیل شده در محدوده مجاری می باشند .

 

 اقدامات درمانی

 

پزشک معاینه فیزیکی انجام میدهد . همچنین یک نمونه از ترشحات گرفته و از نظر وجود عفونت یا سلول سرطانی آزمایش می شود . رادیوگرافی از پستان و سونوگرافی ممکن است انجام شود . نمونۀ خون جهت اندازه گیری سطوح هورمونی گرفته می شود .

در اغلب موارد ، ترشح ایجاد شده بوسیله عملکرد هورمونی طبیعی بی ضرر است و نیاز به درمان ندارد . گالاکتوره اغلب می تواند با موفقیت درمان شود و از دارویی به نام کابرگولین ( Cabergoline ) استفاده شود که این دارو تولید پرولاکتین از غدۀ صنوبری را کاهش می دهد . اگر گالاکتوره به علت تومور در غدۀ صنوبری باشد ، جراحی و رادیوتراپی مورد نیاز است . ترشح چرکی معمولاً با استفاده از آنتی بیوتیک درمان می شود اما در صورت عود مجدد عفونت ، ممکن است عمل جراحی جهت برداشتن مجاری مبتلا ضرورت داشته باشد . ترشح خون آلود ایجاد شده توسط تومور غیر سرطانی مجاری شیر به طور طبیعی با جراحی و برداشتن مجاری درمان می گردد . در صورتیکه آزمایشات اولیه آشکار نمود که ترشح نوک پستان بعلت رشد سرطان در پستان می باشد ، بیمار به منظور آزمایشات بعدی و درمان ارجاع داده خواهد شد .


موضوعات مرتبط: ترشح نوک پستان

تاريخ : چهارشنبه ۱۳ دی۱۳۸۵ | 22:45 | نویسنده : فاطمه |
.: Weblog Themes By BlackSkin :.